مقاله تغييرات جمعيت شب پره مينوز برگ مرکبات (Phyllocnistis citrella Stainton (Lep., Gracillaridae و شناسايي پارازيتوئيدهاي آن در باغ‌هاي مرکبات شيراز

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله تغييرات جمعيت شب پره مينوز برگ مرکبات (Phyllocnistis citrella Stainton (Lep., Gracillaridae و شناسايي پارازيتوئيدهاي آن در باغ‌هاي مرکبات شيراز :
تعداد صفحات : 9

نوسان­‌های جمعیت شب­پره مینوز برگ مرکبات (Phyllocnistis citrella Stainton (Lep., Gracillaridae و پارازیتوئید‌های آن‌ها در دو باغ مرکبات واقع در منطقه شیراز از خرداد 1389 تا شهریور 1390 مورد بررسی قرار گرفت. جهت محاسبه تراکم جمعیت P. citrella هرهفته 10 درخت به صورت تصادفی انتخاب شد و از هر درخت 40 برگ جمع آوری شد. نمونه برداری­ های هفتگی از دو باغ نشان داد که شب پره مینوز برگ مرکبات از اوایل اردیبهشت­ ماه در منطقه ظاهر شد و به تدریج جمعیت آن افزایش پیدا کرد و در خرداد­ماه و تیر­‌ماه 1389 در متوسط دمای بین 5/23-5/33 درجه سلسیوس و رطوبت نسبی بین 5/31-39 درصد به اوج خود رسید. در طول فصل تابستان تقریبا تا اواخر مرداد ماه جمعیت حشره کم شد و از اوایل شهریورماه افزایش پیدا کرد تا در آبان­ماه به اوج خود در متوسط دمای بین 21-27 درجه سلسیوس و رطوبت نسبی بین 5/34- 5/44 درصد رسید و از اواخر دی­ ماه تا اواخر فروردین ­ماه به دلیل سرمای هوا جمعیت حشره به کمترین حد خود رسید. در مجموع ‌4‌ گونه زنبور پارازیتوئید با نام­‌های Closterocerus formosus (Westwood) ،Pediobius saulius (Walker) ، Pediobius pyrgo (Walker) و (Pnigalio soemius (Walker از خانواده Eulophidae شناسایی شدند. گونه P. saulius پارازیتوئید غالب در طول دو سال نمونه برداری تعیین شد.

لینک کمکی