مقاله رديابي مگس ميوه مديترانه اي (Ceratitis capitata (Wiedemann) (Dip.: Tephritidae در باغ هاي مرکبات غرب استان مازندران و شرق استان گيلان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله رديابي مگس ميوه مديترانه اي (Ceratitis capitata (Wiedemann) (Dip.: Tephritidae در باغ هاي مرکبات غرب استان مازندران و شرق استان گيلان :
تعداد صفحات :16

مگس میوه مدیترانه­ ای (Ceratitis capitata (Wiedemann) (Dip., Tephritidae یکی ازمخرب­ ترین آفات کشاورزی در جهان است. این آفت در ایران از آفات قرنطینه­ ای داخلی و خارجی کشور بوده که بعد از یک وقفه بیست ساله دوباره در استان مازندران مشاهده شد. اولین گام جهت مدیریت مبارزه با این آفت ردیابی دقیق آن می ­باشد. بدین منظور این تحقیق در طول 150 کیلومتر از سواحل دریای خزر در سال­ های 1391-1387 در شهرهای غرب استان مازندران (رامسر، تنکابن و چالوس) و شرق استان گیلان (چابکسر، کلاچای، رودسر و لنگرود) در باغ­ های مرکبات انجام شد. دو نوع تله جلب کننده مگس میوه مدیترانه­ ای شامل تله Mcphail طعمه­ گذاری شده با مایع جلب کننده ceratap و تله Jackson طعمه­گذاری شده با پارافرومون Trimedlure برای ردیابی جمعیت آفت مورد استفاده قرار گرفت. بازدید از تله­ها به­طور هفتگی انجام وتعداد مگس های داخل تله ­ها و همچنین مناطق آلوده به ­طور جداگانه ثبت شد. نتایج نشان داد که این آفت در سال 1387 تنها در دو شهرستان چالوس و تنکابن و در سال 1388 نیز در شهرستان رامسر از غرب استان مازندران فعالیت داشت. سپس در سال1389 از شهرستان چابکسر گزارش و در سال 1390 با حرکتی به مراتب سریع­تر در کل شهرهای شرق استان گیلان شیوع پیدا کرد. بررسی تراکم جمعیت آفت در شهرهای مورد مطالعه نشان از تراکم بیش­تر آن در شهرهای دارای سابقه آلودگی بیش­تر مانند تنکابن و چالوس نسبت به شهرهای دارای سابقه آلودگی کمتر مانند رودسر و لنگرود داشت. پراکنش فصلی آفت نیز نشان داد که این آفت دارای یک اوج جمعیتی در پاییز هر سال می­ باشد.

لینک کمکی